Zdraví a prevence, nemoci a léky

většině nemocí předcházíme prevencí, hygienou, častým úklidem v klecích a udržováním čistoty bidélek, krmítek, napáječek, koupelniček, atd., 21 denní přísnou karanténou nově koupených jedinců a i po výstavách, podáváním pouze kvalitních krmiv, zrnin, míchanic, denně čisté vody, čerstvých čajů. Protože kanárek nesmí přijít do kontaktu s trusem, je zapotřebí na dno klece použít drátěný rošt, anebo pletivo, přes které propadne na dno trus i nepoužité krmivo. Nepoužívejte nevhodný starý typ klecí a voliér bez roštu. Po každé léčbě vždy podáváme pro obnovu střevní sliznice PROBIOTIKA např. Avibion, Santacid, Lactiferm, anebo EMa Fauna Exotic (2 ml na 1 l odstáté vody) do napáječky a i do koupelničky. Probiotika zvyšují imunitu.

„PARAZITÉ“:

Parazit (Syngamus trachea, Syngamus Parvis, Syngamus Gracilis, Gapeworm) S.průdušnice je hlístice, samice je tmavě červená, samec je bílý a oba tvoří tvar Y, žijí v průdušnici ptactva, postihují dýchací aparát. Příznaky: ztížené dýchání, zívání, ptáci lapají po dechu, kašel, v tichu je slyšet těžké syčení při dýchání, časté třepání hlavy. Parazit můžeme rozpoznat podsvícením bodového světla baterky krku kanárka. Léčba: Životní cyklus vajíčka a larvy je 20 dnů, proto se léčivo aplikuje opakovaně po dobu 20 + 3 dnů minimálně. Jelikož jsou vajíčka v trusu, je nutnost čistit dno klece každý den po dobu 20-23 dnů a zabránit kanárkovi zobat potravu ze dna klece (drát, pletivo). Antihelmintika skupiny benzimidazoly (do krmiva) a nitroxinil (do vody). Lze použít Ivermectin a jeho deriváty, anebo klasická antiparazitika typu fenbendazolu podávaná kapáním přímo do zobáku. Ivermectin aplikujeme přímo na kůži kanárka, do oblasti za krkem a zády- temeno hlavy, nebo pod obě křídla 1 kapku, vždy večer před spaním. Kanárek schová na noc hlavu pod křídlo a tím léčivo dýchá. Prevence: častá důkladná a kompletní dezinfekce celého chovného zařízení, klecí,  bidélek, krmítek, napáječek, koupelniček a pomůcek.

Ektoparaziti (čmelíky a všenky) Čmelík saje krev a přenáší bakteriální a virové patogeny. Příznaky: aaa Léčba: lze použít opakovaně Ivermectin přímo na kůži, do zobáku, do pití i koupelničky. Prevence: častá důkladná a kompletní dezinfekce celého chovného zařízení, klecí,  bidélek, krmítek, napáječek, koupelniček a pomůcek.

Prskavka = Invazní tracheobronchytída (roztoč Sternostoma tracheocolum) roztoč se vyskytuje ve vzdušném vaku a průdušnici, postihuje dýchací aparát. Příznaky: prskání, kýchání, těžké dýchání a sípání, výtok z nosních dírek, v klidu pak cvakání, ztráta hlasu a zpěvu. Léčba: účinná látka Ivermectin v léčivech např. S76 (účinná látka Ivermectin 0,8g/L). Opakovaná aplikace přímo na kůži (perkutánní podání) v oblasti zátylku, anebo pod každé křídlo se kápne 1 kapka vždy večer a do vody do napáječky a koupelničky vždy ráno, po dobu 3 dnů po sobě, pak 4 dny pauza a toto opakujeme 4x, tzn. léčebná kůra jsou 4 týdny. Tím se zbavíme všech 3 stádií vývoje (vajíčko, nymfa/larva, roztoč). Inkubační doba je totiž 3 týdny. Účinná látka vyprchá po 8 hodinách. Další léčiva Scatt (účinná látka Moxidectin), Ivomec 1% (účinná látka Ivermectin) 1 mg na 1 l vody, Stronghold (účinná látka Selamectin), Arpalit 1% a 5% spray (účinná látka Metrifonát), Dectomax 10 mg/ml inj. (účinná látka Doramectin), Ekosip (účinná látka Oxid kremičitý) . Prevence: častá důkladná a kompletní dezinfekce celého chovného zařízení, klecí,  bidélek, krmítek, napáječek, koupelniček a pomůcek.

Kokcidie (Kokcidióza) je parazitární protozoární onemocnění postihující u kanárků s nízkou imunitou jejich střevní sliznici. Průvodcem kokcidiózy jsou jednobuneční nitrobuneční paraziti patřící mezi prvoky, kteří se vyskytují (přenáší) v trusu. Nejčastěji onemocní mladí ptáci do 1 roku věku, umístění ve vnějším prostředí, za teplých vlhkých dní. Cyklus vývoje parazitů jsou 3 dny. Příznaky: apatie, nechutenství, průjem, vyhublost, ostrá vystouplá prsní kost. Léčba: napadeného ptáčka okamžitě izolujeme, do tepla a sucha. Podáváme pouze lehce stravitelné suché krmivo. Nasadíme sulfonamid (pouze na předpis od veterináře, po rozboru trusu flotací), např. ESB 3 (1g na 1 l vody) po dobu 3 dnů, následně 10 dnů pauza a opět 3 denní aplikace. Dále např. Sulfacox – T, Sulfadimidin, Sulfakombin, Klozanit, anebo šetrnější toltrazuril Baycox. Jelikož se kokcidióza vrací, je zapotřebí střídaní léčiv. Napadený pták již zůstane bacilonosičem, proto je zapotřebí zvážit jeho další chov a odchov. Po ukončení léčby vždy nasadíme na 7-14 dnů probiotika, na obnovu mikroflóry ve střevech. Prevence: častá důkladná a kompletní dezinfekce celého chovného zařízení, klecí,  bidélek, krmítek, napáječek, koupelniček a pomůcek.

„VIROVÉ  CHOROBY“:

Ptačí neštovice se vyskytují nejčastěji na podzim/zimu. Příznaky: kožní formou, s výskytem změn na očních víčkách, v dutině zobáku. Léčba: aaa  Prevence: častá důkladná a kompletní dezinfekce celého chovného zařízení, klecí,  bidélek, krmítek, napáječek, koupelniček a pomůcek.

Paramyxovirová infekce aaa. Příznaky: projevuje se vodnatým průjmem a postižením dýchacího traktu, nebo zánětem průdušnice. Léčba: aaa  Prevence: častá důkladná a kompletní dezinfekce celého chovného zařízení, klecí,  bidélek, krmítek, napáječek, koupelniček a pomůcek.

Cirkovirová infekce aaa Příznaky: způsobuje úhyn mláďat v hnízdě a výletků. Příznakem je tmavý bod viditelný za okrajem prsní kosti, jedná se o žlučový měchýř plný žluči.  Léčba: v současné době v ČR nejsou proti virovým chorobám k dispozici účinné látky a vakcíny a je proto nutností posilovat imunitní systém kanárků vitamínem E, Sangrim, Echinacea, beta-glukanové preparáty atd. Prevence: častá důkladná a kompletní dezinfekce celého chovného zařízení, klecí,  bidélek, krmítek, napáječek, koupelniček a pomůcek.

„BAKTERIÁLNÍ  CHOROBY“:

Chlamidióza aaa Příznaky: smutná náladua, skleslost, průjem, výtok z nosních otvorů, zánět spojivek. Léčba: Doxycyklin, nebo Enrofloxacin. Prevence: častá důkladná a kompletní dezinfekce celého chovného zařízení, klecí,  bidélek, krmítek, napáječek, koupelniček a pomůcek.

Mykoplasma aaa Příznaky: aaa Léčba: aplikace Tylosinu v pitné vodě. Prevence: častá důkladná a kompletní dezinfekce celého chovného zařízení, klecí,  bidélek, krmítek, napáječek, koupelniček a pomůcek.

Pseudotuberkulóza se vyskytuje ve studených měsících. Příznaky: jsou nespecifické a končí úhynem. Způsobuje ji bakterie Yersinia pseudotuberculosis. Léčba: opakovaně amoxicilinová antibiotika v pitné vodě. Prevence: častá důkladná a kompletní dezinfekce celého chovného zařízení, klecí,  bidélek, krmítek, napáječek, koupelniček a pomůcek.

Salmonella a Escherichia coli aaa Příznaky: průjem v kombinaci s postižením parenchymatózních orgánů a následně otrava krve. Kokové bakterie typu streptokoků a stafylokoků mají na svědomí hnisavé procesy v podobě granulomů a otoků na končetinách, včetně závažných zánětů spojivek. Jsou rezistentní na antibiotika. Léčba: aaa Prevence: častá důkladná a kompletní dezinfekce celého chovného zařízení, klecí,  bidélek, krmítek, napáječek, koupelniček a pomůcek.

„KVASINKOVÉ  INFEKCE“:

Kvasinka megabakterióza (Macrorhabdus ornithogaster) vyskytuje se v trávicím traktu. Příznaky: ptáci i při přijímání potravy hubnou a následně uhynou. Léčba: fungicidní přípravek Terbinafine podáván několik týdnů i měsíců. Prevence: častá důkladná a kompletní dezinfekce celého chovného zařízení, klecí,  bidélek, krmítek, napáječek, koupelniček a pomůcek.

„PROTOZOÁLNÍ  INFEKCE“:

Atoxoplazmóza (Isospora serini) vyskytuje se u ptáků stáří 2-9 měsíců. Příznaky: variabilní, s úhynem, nález tmavých zvětšených jater, viditelná přes kůži jako tmavá skvrna za prsní kosti. Léčba: déletrvající aplikace Sulfachlorpyridazinu, nebo Toltrazurilu. Prevence: častá důkladná a kompletní dezinfekce celého chovného zařízení, klecí,  bidélek, krmítek, napáječek, koupelniček a pomůcek.

Klasická kokcidie (Isospora canaria) Příznaky: vyvolává u 2 měsíčních kanárů průjem. Léčba: Metronidazol. Prevence: častá důkladná a kompletní dezinfekce celého chovného zařízení, klecí,  bidélek, krmítek, napáječek, koupelniček a pomůcek.

 

 

Komentáře jsou zakázány.