Leden

je chovatelsky odpočinkový měsíc. Kluci a holky jsou odděleni. Všechny holky jsou zvlášť ve velké proletovačce/voliéře. Všichni kluci jsou zvlášť ve velké proletovačce/voliéře. Je zdravotně důležité umožnit kanárkům dostatečný prolet, jsou to ptáci a pohyb = zdraví. Pokud máme venkovní voliéry pozor na nárazový vítr a mráz, je zapotřebí chránit a zateplit voliéry.


Krmení směs zrní a semen (holky i kluci):    Kompletní směs + slunečnice a tučné semena, pokud ptáci zimují ve venkovních voliérách, aby měli dostatek podkožního tuku a nezamrzli. Otužilí ptáci z celoročně venkovních voliér netrpí nemocemi.

Krmení míchanice (holky i kluci):    nic

Krmení ovoce/zelenina (holky i kluci):   V týdnu na střídačku jeden den 1/2 jablka, další den rozpůlená, anebo strouhaná mrkev. Zelené nic.

Krmení ostatní (jen kluci):   nic

Pitný režim (holky i kluci):   čerstvá 12h odstátá pitná voda bez chlóru, jinak vždy do 12h odstáté vody kapeme probiotika EMa Fauna Exotic 2ml na 1 l vody.

Umístění a teplota místnosti (holky i kluci):   světlé místo, bez průvanu, ∅5-10°C.

Klece, proletovačky, voliéry, bidýlka (holky i kluci):   Minimálně 1x týdně (víkend) čištění a desinfekce.

Osvětlení (holky i kluci):   1. týden leden 10h,   2. týden leden 10,30h,   3. týden leden 11h,   4. týden leden 11,30h. Jinak nepřisvětlujeme, necháváme pouze přírodní světlo.

Zdraví a prevence (holky i kluci):   Preventivně 1. den v měsíci je česnekový den. Česnek je základ pevného zdraví i u ptáků. Do napáječky i koupelničky dáme 12h vylouhovaný česnek (na plátky nakrájený 1 stroužek na 5l vody). Preventivně 1x měsíčně ráno po dobu 7 dnů 7 kapek S76 do napáječky i do koupelničky. V případě příznaků  „prskání a kýchání“ ale podáváme až 3 týdny denně ráno (inkubační doba všech stádií vývoje roztoče v dýchací trubici jsou totiž 3 týdny). Více info „Info k chovu“.

V kleci nikdy nesmí chybět (holky i kluci):   Sépiová kost, minerální písek, minerální kámen.

Ostatní naše činnost:   Denně sledujeme chování a zdravotní stav.

Komentáře jsou zakázány.