Duben

je chovatelsky nejkrásnější měsíc a začínají naše očekávané měsíce. Začínáme párovat kluky a holky. Ptáci nám začínají hnízdit, snášet vajíčka, krmit mladé.


Krmení směs zrní a semen (holky i kluci):    Kompletní směs. Bez slunečnice a tučných olejnatých semen, které se používají v zimě. V tomto období neexperimentujeme s nově koupeným zrním. Rozhodilo by to kanárkům biorytmus.

Krmení míchanice (holky i kluci):    Již týden před líhnutím mláďat podáváme denně, každé ráno čerstvou Míchanici č.1, nebo Míchanici č.2. Jinak stačí 1x v týdnu, např. o víkendu. Více info „Oblíbené míchanice“.

Krmení ovoce/zelenina (holky i kluci):   V týdnu, na střídačku jeden den 1/2 jablka, další den rozpůlená, anebo strouhaná mrkev. Zelené, jako brokolice, špenátový list, žabinec, listy pampelišky, římský salát, calisia (holky i kluci). Pozor, urychlený skleníkový ledový salát NE, protože je plný vody a nebezpečných fosfátů z hnojiv. Kanáři z něj mívají střevní potíže, anebo průjmy.

Krmení ostatní (holky i kluci):   1x týdně, o víkendu sušené vaječné směsy a moučné červy. V opravdu malém množství. POZOR, při nadměrném množství bílkovin jsou totiž vajíčka u ptáků neoplozena. Tyto bílkoviny podáváme opatrně v malém množství, až týden před líhnutím mláďat. Týden před spárováním přidáme do klece misku s rozdrcenými skořápky od vajec. Větší přísun vápníku je nutný. Podáváme naklíčenou 3 denní řepku. V době sezení 14 dnů na vajíčkách je vhodné nepodávat ani míchanici, ani naklíčenou řepku. Nerozptylujeme zbytečně pár, měli by zbytečně moc hormonů. Po 14 dnech ale opět podáváme.

Krmení mláďat (holky i kluci):   Rodiče krmí svá mláďata míchanici (denně každé ráno čerstvou, stačí 2 polévkové lžíce), syrovou zeleninou, zrním, zeleným.

Kroužkování mláďat: (všechny):  Pátý, až sedmý den (podle typu kanárka) od vylíhnutí kroužkujeme mláďata chovatelským kroužkem č. 3 barvy daného roku. Nejlépe podvečer. Pak raději sledujeme chování rodičů, než se úplně setmí. Na levou nohu kroužkujeme chovatelský kroužek. Na pravou nohu kroužkujeme barevné, odlišovací (otevíratelné) kroužky. Pro snadné kroužkování můžeme použít slunečnicový olej, anebo dětský olejíček AVIRIL z lékárny. Kroužkovaná mláďata pak denně kontrolujeme (3 dny), zdali jim kroužek nesklouznul dolů. Ve 14 dnech stáří mláďat vložíme do klece druhé hnízdo a stavební materiál, aby mohla samička v klidu začít stavět svoje druhé hnízdo a nevyhazovala tak předčasně mladé z prvního hnízda. Po 4 týdnech od vylíhnutí (než se začnou líhnou mláďata z druhého hnízda) odstavujeme mláďata od rodičů, do větší proletovačky ŠKOLKA. To už umí mláďata sama pít a jíst zrní i míchanici. A začíná jim puberta. Ta končí až v létě, po celkovém přepeření.

Pitný režim (holky i kluci):  Do napáječky i do koupelničky denně čerstvá 12-24h odstátá pitná voda (bez chlóru), 7 dnů po sobě čaj z jarních kopřiv (čistí krev a pomáhá proti únavě), 7 dnů po sobě čaj ostropestřec (čistí játra), 7 dnů po sobě čaj z heřmánku (působí protizánětlivě),. Do již studených čajů vždy přidáme trošku medu. Jinak vždy do 12-24h odstáté vody kapeme probiotika EMa Fauna Exotic 2ml na 1 l vody. Do vody lze taky přidávat různé vitamíny, multi vitamíny, atd. Osobně kanárkům nepodávám čistou vodu, vždy mají něco lepšího a střídám to.

Umístění a teplota místnosti (holky i kluci):   Světlé místo, bez průvanu. Teplota ∅15-25°C.

Klece, proletovačky, voliéry, bidýlka (holky i kluci):   Minimálně 1x týdně (o víkendu) čištění a desinfekce, včetně hnízd, bidélek, atd.

Osvětlení (holky i kluci):   1. týden duben 13h,   2. týden duben 13,30h,   3. týden duben 14h,   4. týden duben 14,30h. Již nepřisvětlujeme.

Zdraví a prevence (holky i kluci):   Preventivně vždy 1. den v měsíci je česnekový den. Česnek je základ pevného zdraví i u kanárků. Do napáječky i koupelničky dáme 12-24h vylouhovaný česnek (na plátky nakrájený 1 stroužek na 5l vody). 1x měsíčně v případě uvážení (preventivně) každé ráno po dobu 7 dnů 7 kapek léčebného přípravku S76 (proti roztočům v plících) do napáječky i do koupelničky. V případě příznaků  „prskání a kýchání“ podáváme ale až 3 týdny denně ráno (inkubační doba všech stádií vývoje roztoče v dýchací trubici jsou totiž 3 týdny). Více info „Info k chovu“.

V kleci nikdy nesmí chybět (holky i kluci):   Sépiová kost, minerální písek, minerální kámen, rozdrcené usušené skořápky z vajec.

Ostatní naše činnost:   V průběhu dubna sledujeme připravenost samiček. Jakmile se při zpěvu samce začne samička ohýbat a tvořit kolébku (sama je připravena na páření), můžeme ji odchytit z volíéry a dát do klece k samečkovi. Ideálně podvečer. Do 3-5 dnů začne sameček líbat samičku a krmit ji. Za pár dnů, až začne samička nosit v zobáčku stavební materiál (cca do 3-5 dnů), přidáme do klece hnízdo a na zem položíme stavební materiál, jako suchý mech a speciální bavlnu pro kanárky. Nikdy NE provázky. Samička většinou do 24h postaví překrásné hnízdo a do cca 3 dnů snese 4-6 vajec. Každé dopoledne snesené vajíčko vyměníme za umělé (plastové bílé) kanáří vajíčko a uložíme špičkou dolu do misky se zrním, na chráněné místo (do stínu). Vajíčka vrátíme zpět až po snesení pátého vajíčka. Díky tomu se nám všechny mladé vylíhnou stejně, v jeden den, přesně za 14 dnů. Vajíčka můžeme opatrně prosvětlit po 7 dnech (to už vidět žilky a vzduchovou bublinu) a po 12 dnech (to už vidět tmavý zárodek a vzduchovou bublinu). Světlá, neoplozená vajíčka můžeme z hnízda odstranit.

Komentáře jsou zakázány.