Březen

je chovatelsky přípravný měsíc, kdy končí čas zimného hladovění, střádání a ptactvo se připravuje na rozmnožování. Dny se prodlužují. Holky a kluky v březnu pestřejší a vydatnější stravou kvalitně připravujeme na páření od března – dubna. Ideální období pro párování je po 20.3. kdy začíná astronomické jaro (biologické hodiny ptactva). Do té doby jsou kluci a holky pořád odděleni. Všechny holky jsou zvlášť ve velké proletovačce/voliéře. Všichni kluci jsou zvlášť ve velké proletovačce/voliéře. Je zdravotně důležité umožnit kanárkům dostatečný prolet, jsou to ptáci a pohyb = zdraví. Ptáci z celoročně venkovních voliér netrpí nemocemi.

POZOR před párováním je důležité správně připravit nejdřív kluky, min. měsíc předem!

Měsíc před párováním se klukům přidává naklíčená řepka (3 denní), žabinec, listy pampelišky, každý 3 den. Holkám zatím NE.


Krmení směs zrní a semen (holky i kluci):    Kompletní směs. Už bez slunečnice a tučných semen.

Krmení míchanice (holky i kluci):    O víkendech podáváme Míchanici č.1, Míchanici č.2, aby si zvykli, čím budou později krmit své mladé. Více info „Oblíbené míchanice“.

Krmení ovoce/zelenina (holky i kluci):   V týdnu na střídačku jeden den 1/2 jablka, další den rozpůlená, anebo strouhaná mrkev. Zelené jako brokolice, špenátový list, listy pampelišky, římský salát (jen kluci). Holkám zelené zatím nedáváme, začali by snášet neoplozená vajíčka. Pozor ledový salát NE, je plný vody a nebezpečných fosfátů z hnojiv.

Krmení ostatní (jen kluci):   Naklíčená řepka (3 denní), žabinec, listy pampelišky. POZOR na bílkoviny (sušené vaječné směsy a moučné červy). Při nadměrném množství bílkovin jsou vajíčka neoplozena. Tyto bílkoviny podáváme v malém množství až týden před líhnutím mláďat.

Pitný režim (holky i kluci):   čerstvá 12-24h odstátá pitná voda (bez chlóru), 7 dnů po sobě čaj z jarních kopřiv (čistí krev a pomáhá proti únavě), 7 dnů po sobě čaj ostropestřec (čistí játra), jinak vždy do 12-24h odstáté vody kapeme probiotika EMa Fauna Exotic 2ml na 1 l vody.

Umístění a teplota místnosti (holky i kluci):   Světlé místo, bez průvanu. Teplota ∅10-15°C.  Desinfekce, očista, příprava klecí na páření, příprava a dokoupení materiálů na hnízdění.

Klece, proletovačky, voliéry, bidýlka (holky i kluci):   Minimálně 1x týdně (víkend) čištění a desinfekce.

Osvětlení (holky i kluci):   1. týden březen 11h,   2. týden březen 11,30h,   3. týden březen 12h,   4. týden březen 12,30h. Speciálním osvětlením pro ptactvo se přisvětluje navíc pouze „Harcký kanár“, který hnízdí jako první s měsíčním předstihem, aby se mladí zpěvní kanáři nučili zpívat do podzimní soutěže ve zpěvu.

Zdraví a prevence (holky i kluci):   Preventivně 1. den v měsíci je česnekový den. Česnek je základ pevného zdraví i u ptáků. Do napáječky i koupelničky dáme 12h vylouhovaný česnek (na plátky nakrájený 1 stroužek na 5l vody). 1x měsíčně preventivně každé ráno po dobu 7 dnů 7 kapek S76 do napáječky i do koupelničky. V případě příznaků  „prskání a kýchání“ podáváme ale až 3 týdny denně ráno (inkubační doba všech stádií vývoje roztoče v dýchací trubici jsou totiž 3 týdny). Více info „Info k chovu“.

V kleci nikdy nesmí chybět (holky i kluci):   Sépiová kost, minerální písek, minerální kámen, rozdrcené usušené skořápky z vajec.

Ostatní naše činnost:   Můžeme nasbírat a usušit mech, jako přírodní stavební základ hnízda. Koupíme speciální bílou bavlnu pro stavbu kanářích hnízd. Sledujeme kluky, kteří se už začínají mezi sebou prát a postupně je přemísťujeme samostatně do chovných klecí (zatím bez hnízda), kde budou připravení čekat na příchod samičky od dubna.

Komentáře jsou zakázány.